Orgibite Organik Kuru Dut Dökme 250 Gr | Organik Kuru Meyveler | KURU MEYVE ATIŞTIRMALIK | Organik Ürünler Alışveriş Sitesi - 0549 3300 365 - 0232 3300 365
Stok Kodu:  868380860005892

Orgibite Organik Kuru Dut Dökme 250 Gr

365organik Sertifikalı Organik Ürünler

90,00 TL (KDV Dahil)
ad.
Sepete Ekle

Orgibite Organik Kuru Dut

 

ORGANİK SERTİFİKALI KURU DUT.

Tarım zehiri kalıntısı, GDO, koruyucu kimyasal ve karkı maddesi içermez.

En iyi kalibre, ihracata gönderilen en kaliteli organik sertifikalı dutlardır.

Dut Kurusu Nasıl Elde Edilir?

Dut Kurusu, kurutulma esnasında diğer kuru meyve çeşitleri arasında en büyük özen ve hassasiyeti gerektiren meyve türüdür. Bu nedenle, meyvenin açık alana yayıldığı geleneksel veya doğrudan güneşle temas ettirildiği kurutma yöntemleri yerine, hijyenik ve havalandırmalı özel kapalı alanlarda kurutulur. Kurutulma işleminin yapıldığı mevsim koşullarına göre kapalı alanda ya da doğrudan özel fırınlarda kurutulan dut meyvesi, uzun süre saklanmaya elverişli hale gelir.

Vegan ve vejetaryen beslenmeye tamamen uygun olan dut kurusu / kuru dut yemişleri, başta şeker ve tuz olmak üzere hiçbir ilave katkı maddesi olmadan üretilir. Lezzetli, sağlıklı ve çok yönlü bir atıştırmalık olarak sofralar ve gıda üretiminde yer alır.

Organik dut kurusu yetiştiriciliğinin gübreleme ve hastalık-zararlıları önleme uygulamalarının yanı sıra, seçilen ekim alanı, çeşit seçimi, fidanın kalitesi, terbiye sistemi seçimi, budama tekniği, toprak işleme, sulama ve hasat gibi konular da en az bu uygulamalar kadar büyük önem taşıyan kültürel işlemlerdir.

%100 organik ve FDA onaylı dut kurusu / kuru dut siparişi vermek için hemen tıklayın.

Dut Kurusunun Faydaları

Antioksidan bakımından zengindir.
C vitamini kaynağıdır.
Antibiyotik özelliğe sahiptir.
Kardiyovasküler sisteme yardımcıdır, kalp ve damar hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.
İçerdiği doğal lifler sayesinde sindirime yardımcı olur.
Böbrek ve karaciğer hastalıklarında, diş eti rahatsızlıklarında, egzama tedavisinde ve kanın temizlenmesinde yardımcı rol oynar. Ayrıca, göz sağlığını, kemik gelişimini destekler, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır, kolesterol düşürücü etkileri görülmüştür..
Saç dökülmelerine karşı etkili olma, kanı temizleme ve kan sulandırıcı özelliği bulunur.
İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri

1 porsiyon (100 gr.) dut kurusu için;

Dutun Kısa Tarihçesi

Ana vatanı Çin olan, 15 metreye kadar boylanabilen, Moraceae familyasına ait çiçekli bitkilerin yaprak döken ağaç türlerinden bir cins olan Morus, yaygın adıyla dut, dünyanın ılıman bölgelerinde zirai yöntemlerle yetiştirilmesinin yanı sıra, yabani olarak kendiliğinden de yetişmektedir. Genel olarak, bitkinin görünüşü itibarıyla en iyi bilinen çeşidin renklerine göre adlandırılan üç ana türü bulunur; beyaz, kırmızı ve kara (sırasıyla Morus alba, rubra ve nigra) dut. Taksonomik olaraksa 200’den fazla türü tanımlanmıştır. Beyaz dut ismi, Avrupalı taksonomistler tarafından, ana türün kültürlü bir mutasyonu (diğer; kırmızı, mor, siyah vs. renk tonlarının aksine beyaz renk pigmentine sahip) olması sebebiyle verilmiştir. Aslen beyaz dut, Güney Asya’ya özgüdür. Zaman içerisinde Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Güney Afrika’da da yaygın olarak yetişmeye başladığı görülmüştür. Hatta bu bitki, Brezilya ve ABD’de istilacı bir tür olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’de meyve ağacı yetişebilen pek çok bölgede rahatlıkla dut ağacı yetiştirilebilmektedir. Özellikle sıcak, ılıman ve bol güneşli coğrafyalarda oldukça verimlidir. Dut ağacı, ılıman iklimden subtropik iklime kadar birçok farklı ekolojik şarta kolaylıkla uyum sağlayabilir. Ülkemizde özellikle Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Kahramanmaraş, Malatya ve Tokat illerinde yaygın olarak yetiştirilir.

Benzer Ürünler

Ürünler yükleniyor